ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Την Τρίτη 5 Μαρτίου, σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, προσκλήθηκε στο σχολείο μας  η εθελοντική ομάδα διάσωσης του Δήμου Βόλβης. Αρχικά, ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων και στη συνέχεια τους εκπαιδευτικούς για παροχή πρώτων βοηθειών. Στο σεμινάριο διάρκειας 5 ωρών οι εκπαιδευτικοί εκπαιδεύτηκαν στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση, στην χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, στην πλάγια θέση ασφαλείας και στην περίπτωση πνιγμονής/πνιγμού. Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη συνεργασία και την υποστήριξη, καθώς και τους Εθελοντές Διασώστες Δήμου Βόλβης για την παροχή των πολύτιμων γνώσεων που αποκομίσαμε!!

PV 1
PV 2