Εργαστήριο κατασκευής αποκριάτικων αξεσουάρ από  ανακυκλώσιμα υλικά

Το εργαστήριο κατασκευής αποκριάτικων (αξεσουάρ, καπέλα κ.λ.π.) από  ανακυκλώσιμα υλικά με συμμετοχή παιδιών και γονέων θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο, την Κυριακή 3 Μαρτίου 11.00-14.00,  με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών των εικαστικών και της θεατρικής αγωγής.

Για την κατασκευή των αποκριάτικων θα χρειαστεί ο καθένας και η καθεμιά να φέρει μαζί του μια μεγάλη σακούλα (απορριμάτων) με τα παρακάτω υλικά: εφημερίδες, περιοδικά, καπάκια, πλαστικά μπουκάλια όλων των μεγεθών, ρολά χαρτικών, χαρτόκουτα όλων των μεγεθών, σερπαντίνες, κεσεδάκια γιαουρτιού, ρύζι, ρεβίθια, φασόλια.

Επίσης, τη μέρα του εργαστηρίου  θα χρειαστούμε όλων των ειδών τις κόλλες: πιστολάκι σιλικόνης, κόλλες ρευστές, κόλλες ατλακόλ, επίσης συρραπτικά, ψαλίδια και χαρτοταινίες.

Σας περιμένουμε!

Eγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-2025

Πληροφορίες – Δικαιολογητικά

Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ)

Αίτηση Ολοήμερου (Προαιρετική)

ΝΟΥΣ – Ινστιτούτο Ψηφιακής Τεχνολογίας

Την Τρίτη 20/2/2024 τα παιδιά των Β και Γ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Τεχνολογικό Ινστιτούτο Νους στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus με τίτλο Green Crossroads. Με την προβολή βίντεο οι μικροί/ές μαθητές /τριες ήρθαν σε επαφή με διάφορα είδη χλωρίδας και πανίδας σε παγκόσμιο επίπεδο. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες. Οι μικροί αφηγητές δημιούργησαν ένα μικρό κείμενο για τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένων ζώων και ψαριών. Οι δημιουργοί έφτιαξαν κινούμενα σχέδια . Όλοι και όλες χρησιμοποιώντας γυαλιά εικονικής πραγματικότητας είχαν τη δυνατότητα να δουν ζώα και φυτά του περιβάλλοντος σαν να ήταν αληθινά αλλά και τον εαυτό τους μέσα σε αυτό(επαυξημένη πραγματικότητα).Συνεργάστηκαν άψογα όλα τα μέλη των ομάδων και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας της φύσης από τους κινδύνους που την απειλούν.

NOUS 1
NOUS 2

Καρναβαλική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη!

Παρέλαση καρναβαλική θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή 10 Μαρτίου στην οδό Τσιμισκή! Πώς θα σας φαινόταν να συμμετάσχουμε ως ομάδα; Αν επιθυμείτε τη συμμετοχή σας, το δηλώνετε στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ.  Ιρέν Χοβχανισιάν στην ηλεκτρονική φόρμα https://forms.gle/LpvmvygBcTByEcVb9

(Σε περίπτωση που δεν ενεργοποιείται ο σύνδεσμος, απλώς κάντε αντιγραφή και επικόλληση τον σύνδεσμο στον browser που χρησιμοποιείτε, όπως Chrome, Mozilla κ.λ.π.)

Το θέμα της ομάδας θα είναι η Ανακύκλωση και για το λόγο αυτό θα πραγματοποιηθεί εργαστήριο κατασκευής αποκριάτικων (αξεσουάρ, καπέλα κ.λ.π.) από  ανακυκλώσιμα υλικά με συμμετοχή παιδιών και γονέων στο σχολείο, την Κυριακή 3 Μαρτίου 11.00-14.00,  με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών των εικαστικών και της θεατρικής αγωγής.

Για την κατασκευή των αποκριάτικων θα χρειαστούμε : εφημερίδες, περιοδικά, καπάκια, πλαστικά μπουκάλια όλων των μεγεθών, ρολά χαρτικών, χαρτόκουτα όλων των μεγεθών, σερπαντίνες, κεσεδάκια γιαουρτιού, ρύζι, ρεβίθια, φασόλια. Από αύριο λοιπόν ξεκινάμε να συλλέγουμε  και να φέρνουμε στο σχολείο τα παραπάνω υλικά.

Τη μέρα του εργαστηρίου  θα χρειαστούμε όλων των ειδών τις κόλλες: πιστολάκι σιλικόνης, κόλλες ρευστές, κόλλες ατλακόλ, επίσης συρραπτικά, ψαλίδια και χαρτοταινίες.

Προκειμένου να συμπληρωθεί ομάδα και να πραγματοποιηθεί το εργαστήριο πρέπει να υπάρχουν το ελάχιστο 15 δηλώσεις. Λεπτομέρειες θα συζητηθούν αφού συμπληρωθεί επαρκής αριθμός συμμετοχών. Η συμμετοχή στην παρέλαση και η συνοδεία – εποπτεία των παιδιών είναι αποκλειστική ευθύνη των γονέων – κηδεμόνων.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων & Σύλλογος Διδασκόντων

40ου ΔΣ Θεσσαλονίκης

“Ημέρα βάφλας”

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών γευτήκαμε σήμερα μια παραδοσιακή γερμανική βάφλα. Αφορμή αυτής της δράσης είναι το γεγονός,  πως στην Γερμανία την περίοδο του Καρναβαλιού τρώνε αυτό το γλύκισμα. Οι μαθητές και μαθήτριες της E΄ τάξης απόλαυσαν αυτή τη λιχουδιά βλέποντας μια γερμανική ταινία.  Η ταινία με τίτλο ” Vorstadtkrokodile” (Οι κροκόδειλοι των προαστίων) μας έδωσε την δυνατότητα να μιλήσουμε για τα συναισθήματα, τη φιλία,  τη συμπερίληψη.

Περάσαμε πολύ όμορφα!!!

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 16 210204

Οι “Οργανούληδες”

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου, τα παιδιά των Β΄ και Γ΄ τάξεων παρακολούθησαν το μοναδικό πρόγραμμα με τίτλο “Οι Οργανούληδες” υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Ωνάση. Μια εξαιρετική παρουσίαση με τρόπο παιγνιώδη της λειτουργίας των οργάνων του ανθρώπινου σώματος! Μέσα από εύστοχα γραφικά τα παιδιά έμαθαν πώς είναι , πόσα είναι και ποιος ο ρόλος τους στην καθημερινότητα μας: της καρδούλας μας με τους 120.000 χτύπους , των ματιών μας , που ανοιγοκλείνουν 20.000 φορές , των πνευμόνων μας , τα οποία εργάζονται … με 30.000 κινήσεις , του λεπτού εντέρου, του ήπατος, του παγκρέατος και των δύο νεφρών μας! Στο τέλος της πετυχημένης παρουσίασης απαντήθηκε με ενθουσιασμό από τα παιδιά ένα κουίζ και δόθηκαν 5 μυστικά για εξαιρετική φυσική κατάσταση!

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 14 185616
Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 14 191734
Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 14 193146
Στιγμιότυπο οθόνης 2024 02 14 193308

Εορτασμός Τριών Ιεραρχών

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός του σχολείου μας για τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών. Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που πρόσφερε τα απαραίτητα για την αρτοκλασία. Χρόνια πολλά!

εικόνα Viber 2024 01 31 11 20 56 671