ΝΟΥΣ – Ινστιτούτο Ψηφιακής Τεχνολογίας

Την Τρίτη 20/2/2024 τα παιδιά των Β και Γ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Τεχνολογικό Ινστιτούτο Νους στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus με τίτλο Green Crossroads. Με την προβολή βίντεο οι μικροί/ές μαθητές /τριες ήρθαν σε επαφή με διάφορα είδη χλωρίδας και πανίδας σε παγκόσμιο επίπεδο. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε τέσσερις ομάδες. Οι μικροί αφηγητές δημιούργησαν ένα μικρό κείμενο για τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένων ζώων και ψαριών. Οι δημιουργοί έφτιαξαν κινούμενα σχέδια . Όλοι και όλες χρησιμοποιώντας γυαλιά εικονικής πραγματικότητας είχαν τη δυνατότητα να δουν ζώα και φυτά του περιβάλλοντος σαν να ήταν αληθινά αλλά και τον εαυτό τους μέσα σε αυτό(επαυξημένη πραγματικότητα).Συνεργάστηκαν άψογα όλα τα μέλη των ομάδων και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα προστασίας της φύσης από τους κινδύνους που την απειλούν.

NOUS 1
NOUS 2