Διδασκαλία της γλώσσας μέσα από τη λογοτεχνία

Στο πλαίσιο των πρακτικών ασκήσεων στο μάθημα της λογοτεχνίας με υπεύθυνη την καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ κ. Αποστολίδου Βενετία, ομάδα φοιτητών/τριών επισκέφθηκε την Γ τάξη και πραγματοποίησε τη διδασκαλία της γλώσσας μέσα από πέντε υπέροχα παραμύθια! Τα παιδιά χωρίστηκαν σε πέντε ομάδες. Κάθε φοιτητής /τρια διάβασε μαζί τους ένα απόσπασμα από τα βιβλία:” Ο Μικρός Πρίγκηπας” , “Ο Εγωιστής Γίγαντας” , “Ο Μικρός Νικόλας”, “Το δέντρο που έδινε” και “Ο Φεγγαροσκεπαστής”. Κεντρικό θέμα ήταν η φιλία και η αξία της για τη ζωή μας και το τελικό αποτέλεσμα ήταν η δημιουργία – παραγωγή βιβλίων από τις ομάδες με θέμα τη φιλία. Όλες οι ομάδες παρουσίασαν το δικό τους βιβλίο στην ολομέλεια και με επιχειρήματα έπεισαν το ακροατήριο τους για την αξία της φιλίας.

πρακτικές 2
πρακτικές 1 1
πρακτικές 3
πρακτικές γραπτά

«Το όνειρο του Τόνυ» στο θέατρο Ολύμπιον

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου οι Β και Γ τάξεις παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Το όνειρο του Τόνυ και ο κύριος Φόβος “,που βασίζεται στα δύο ομώνυμα βιβλία του Παραολυμπιονίκη κολύμβησης Αντώνη Τσαπατάκη και της εκπαιδευτικού Έλενας Θωίδου.

Ο Τόνυ είναι ένα διαφορετικό παιδί, ένα ξεχωριστό παιδί που ύστερα από ένα ατύχημα έμεινε καθηλωμένο σε αναπηρικό αμαξίδιο. Όνειρο του είναι να καταφέρει να περπατήσει ξανά. Ο Τόνυ, ξεκινά ένα ταξίδι αυτογνωσίας, μέσα από το οποίο θα έρθει αντιμέτωπος με τους φόβους του.

Μια παράσταση που μιλάει στα παιδιά για τη φιλία, τη διαφορετικότητα, τον σχολικό εκφοβισμό, την ισότητα, τον αλληλοσεβασμό, την αποδοχή του εαυτού και του «άλλου», καθώς καθένας από εμάς είναι ξεχωριστός όπως κι όλοι οι άλλοι, γιατί είμαστε όλοι ίσοι και όλοι διαφορετικοί.

Το όνειρο του Τόνυ

Χριστουγεννιάτικο Bazaar

Με μεγάλη επιτυχία στέφθηκε και η φετινή διοργάνωση του χριστουγεννιάτικου Bazaar   από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να κάνουν τις χριστουγεννιάτικες αγορές τους, να γευτούν σπιτικά γλυκά και ροφήματα, να «τσιμπήσουν» παραδοσιακά σουβλάκια και gluhwein.

Oι μικροί μας φίλοι πήραν μέρος σε ποικίλες και διασκεδαστικές δραστηριότητες που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων αλλά και το 6ο Σώμα Ναυτοπροσκόπων Θεσσαλονίκης. Διασκέδασαν με το θεατρικό της Β΄ τάξης και πληροφορήθηκαν  για έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς από την Γ΄τάξη. Δεν θα μπορούσαν βέβαια να λείπουν και τα κάλαντα -παραδοσιακά και μη – από παιδιά των Γ και Δ τάξεων καθώς και μαθητών/τριων του Γεωργιανού Σχολείου, που φέτος είχαμε τη χαρά να φιλοξενούμε στη μεγάλη αυτή γιορτή!

Δεν μένει παρά να ευχηθούμε «Χρόνια Πολλά … και του χρόνου!»

Christmas Bazaar 1 1
Christmas Bazaar 2 1
Christmas Bazaar3 1

Αγαπητοί γονείς,

Συνεχίζουμε και φέτος με το Make a Wish (Κάνε μια ευχή ) την προσπάθεια να εκπληρώσουμε ευχές παιδιών 3-18 ετών που νοσούν από πολύ σοβαρές ασθένειες. Όλα τα παιδιά του σχολείου μας θα πάρουν από ένα αστεράκι για να γράψουν τις ευχές τους δίνοντας έτσι  μηνύματα  ελπίδας και  χαράς. Προαιρετικά όποιος/α επιθυμεί,μπορεί να προσφέρει το συμβολικό ποσό των 2 ευρώ.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 40ου ΔΣ Θεσσαλονίκης

Στιγμιότυπο οθόνης 2023 12 12 202623

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι το Α΄ τρίμηνο της τρέχουσας σχολικής χρονιάς ολοκληρώθηκε στις 10/12/2023. Η προβλεπόμενη ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/τριών και η επίδοση των Ελέγχων Προόδου θα πραγματοποιηθεί στο  Σχολείο μας τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023, ώρες 18:00 έως 20:00, από τους/τις υπευθύνους/ες εκπαιδευτικούς των τάξεων στις αίθουσες όπου φοιτούν οι μαθητές/τριες. Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί του Σχολείου καθώς και οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων θα δέχονται στο Γραφείο του Διδακτικού Προσωπικού. Συνεργασία με τη Διευθύντρια του Σχολείου, είτε για τα μαθήματα που διδάσκει, είτε για ερωτήματα και προβληματισμούς γενικότερου ενδιαφέροντος σχετικά με τη λειτουργία του Σχολείου μας, θα είναι δυνατή καθ’ όλη τη διάρκεια της ενημερωτικής συνάντησης επίσης στο Γραφείο.

Παρακαλούμε, όσο είναι εφικτό, να μην συνοδεύεστε από τα παιδιά,  διότι ο εσωτερικός χώρος του σχολείου καθώς και αυτός  της αυλής, δεν θα επιβλέπονται από κανέναν και κατά συνέπεια δεν είναι δυνατόν να εγγυηθούμε την ασφάλειά τους.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Δαλακλή Χρυσάνθη

Αγγειοπλαστική!

Άλλη μια δράση καλλιτεχνικού περιεχομένου!Τα παιδιά μαζί με τον υπεύθυνο δάσκαλο των εικαστικών, δημιούργησαν τρισδιάστατα αγγεία έχοντας ως πηγή έμπνευσης τη μυθολογία μας!

εικόνα Viber 2023 12 05 16 10 29 980
εικόνα Viber 2023 12 05 16 10 30 254