Εορτασμός Επετείων 26ης Οκτωβρίου 1912 και 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, τον εορτασμό του πολιούχου Αγίου της Θεσσαλονίκης Αγίου Δημητρίου και της απελευθέρωσης της πόλης το 1912.

Προηγήθηκε η απόδοση της ελληνικής σημαίας  στις σημαιοφόρους  του σχολείου και την ομάδα των παραστατών από την Στ΄ τάξη για το σχολικό έτος 2023-24.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης με τη βοήθεια της δασκάλας της τάξης κ. Χατζητσακίρογλου Μαρίας και του μουσικού του σχολείου κ. Παύλου Θανάση αφηγήθηκαν το χρονικό των ιστορικών γεγονότων, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν επετειακά τραγούδια. Τον χειρισμό και συντονισμό των οπτικοακουστικών μέσων ανέλαβαν ο κ. Νίκος Μωύσογλου και η κ. Μαυροματάκη Μαρίνα.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!

antigr
antigrafo